Jednolity Plik Kontrolny

Od dnia 1 lipca 2016 roku wszystkie duże przedsiębiorstwa muszą udostępniać Urzędowi Skarbowemu szczegółowe dane finansowo-księgowe oraz handlowe w formie elektronicznej.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) wiąże się z koniecznością wyposażenia informatycznych systemów księgowych w nową funkcjonalność umożliwiającą wytworzenie JPK. Za niewdrożenie JPK i nieudostępnienie danych będzie groziła odpowiedzialność karno-skarbowa. Zobacz jak się przygotować! 

Jednolity Plik Kontrolny w enova365

Jak to działa?

Przekazywanie danych w formacie JPK dotyczyć będzie każdej procedury podatkowej realizowanej przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, tj. czynności sprawdzających, kontroli podatkowych, postępowania podatkowego i kontrolnego.

Organy kontroli posiadać będą uprawnienia, aby na żądanie otrzymać od firmy, w toku procedury kontroli wyciągu z ksiąg i dowodów księgowych za wskazany okres, zapisanego w formie elektronicznej w postaci plików o formacie strukturalnym. Dane mają być przekazane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na elektronicznym nośniku danych.

Jednolity Plik Kontrolny w enova365 - schemat działania

Przeglądaj książeczkę: Wszystko o JPK

Kompletny harmonogram wprowadzenia e-kontroli, poradnik jak działać oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania zawarliśmy w poniższej publikacji przygotowanej we współpracy z ekspertami.

Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi JPK i bądź gotowy na e-kontrole!

Jednolity Plik Kontrolny a enova365

Każda firma, która posiada system enova365 otrzyma funkcjonalność związaną z obsługą jednolitego pliku kontrolnego:

Bezpłatnie - JPK bez dodatkowych opłat w enova365

Każda firma, która posiada aktualną licencję enova365 na rok 2016, otrzyma funkcjonalność bezpłatnie.

Bez rewolucji - JPK w standardzie enova365

System enova365 realizuje obsługę plików XML od zawsze, w związku z tym, obsługa plików JPK jest standardową funkcjonalnością i działa w analogiczny sposób, jak obsługa plików dla elektronicznych deklaracji. Wraz pełną historią, kto, kiedy, w jakiej ilości, w jaki sposób przekazał/odebrał dany plik w firmie.

Bezpiecznie - JPK w wersji 11.4 enova365

Firma Soneta, udostępni na stronie www oraz, za pośrednictwem Autoryzowanej Sieci Partnerów wszystkim Klientom 30 czerwca 2016 nową wersje 11.4, która po zainstalowaniu u Klienta da możliwość dostarczenia plików JPK w formacie i w sposób określony przez Ministerstwo Finansów.

Bez obaw - JPK w kolejnych latach z enova365

System enova365 w zakresie obsługi plików JPK został wyposażony w mechanizm zapewniający weryfikację spójności i poprawność danych. Ponadto, funkcjonalność obsługi JPK w enova365 już dziś przewiduje ewoluowanie i wprowadzanie zmian w strukturach plików przez organy kontrolujące. Zapewni to konfigurowalny mechanizm, prosty w użyciu.


W enova365 przewidziano szereg funkcjonalności ułatwiających pracę z JPK podczas kontroli, m.in.wprowadzono mechanizm definiowania struktury plików, w przypadku gdyby Ministerstwo Finansów rozszerzyło dotychczasową strukturę plików, bądź dodało nowy plik. W enova365 znajdzie się również pełne repozytorium plików JPK, z kompletną informacją o zawartości plików, a także danymi identyfikującymi, kto, kiedy przekazał/odebrał pliki, z opcją potwierdzenia przekazania pliku do urzędu, aby przedsiębiorca miał pełną kopię danych plików przekazanych organom kontroli skarbowej.

Zadzwoń do nas 

41 347 23 10

pomożemy Ci wybrać optymalne rozwiązanie

Zostaw kontakt, oddzwonimy

Pobierz wersję demo

 Pobierz demo enova365

Ta strona wykorzystuje pliki cookie by móc poprawnie działać i by zbierać anonimowe dane statystyczne. Jeśli nie akceptujesz tego faktu zablokuj pliki cookie w Twojej przeglądarce lub opuść tą stronę.